8 Tuhaf Ama Gerçek Sağlık Tavsiyesi

 

Bu sağlıklı alışkanlıklar kafa karışıklığı yaratabilir, ancak gerçekten işe yarıyorlar. Gerçekten işe yarayan çılgın sağlık önerileri; Sağlığınızı iyileştirmenin oldukça basit yöntemleri vardır: kilo vermek, daha az yemek yemek ve daha fazla egzersiz yapmak; enerjinizi artırmak, daha fazla uyku çekmek; dehidrasyonu önlemek için daha fazla su içmek gibi. Öteki yandan, diğer yöntemler tamamen mantıksız gelir. Aşağıdaki 12 ipucu gerçekten işe yarıyor; ancak kafanızı epey kurcalayabilir.

1. Daha iyi uyumak için kahve için.

Bir şekerlemeden en iyi nasıl faydalanacağınızı inceleyen bir Japon araştırmasında,  yaklaşık 200 miligram kafein tüketen ve ardından hemen 20 dakikalık bir dinlenme süreci geçiren bir “kahve şekerlemesi” yapan insanların, sadece öylece uykuya dalanlara kıyasla daha dikkatli davrandığı ve bilgisayar testlerinde daha iyi performans gösterdiği ortaya çıktı. Neden mi işe yarıyor? 20 dakikalık şekerleme, kafeinin vücuda girdiği andan itibaren sona erer ve uyanıklığı en üst düzeye çıkararak adenozin adı verilen bir molekülün beynini temizler. Adenozin seviyeleri arttıkça, insan daha fazla yorulur hale gelir. Şekerleme adenosini temizler ve bir adenozin bloke edicisi olan kafein ile kombine edildiğinde, etkilerini daha da düşürür ve şekerleme etkilerini artırır.

2. Sağlıklı dişler için yedikten sonra dişlerinizi fırçalamayın.

Yemeklerinizden ve içeceklerden hemen sonra, özellikle asidikseler, dişlerinizi fırçalamayın. Asidik gıdalar -turunçgiller, spor içecekleri, domates, soda- diş minesini “ıslak kumtaşı” gibi yumuşatır diyor Howard R. Gamble. Dişlerinizi bu aşamada fırçalamak, asitin emayet üzerindeki etkisini hızlandırabilir ve altında tabakayı aşındırabilir. Gamble fırçalamadan önce 30 ila 60 dakika beklemeyi öneriyor.

3. Daha küçük bir beden giymek için, kilo alın.

Kas ağırlığı yani. Eğer 2 kadın 60 kilo ağırlığındaysa ve kadınlardan sadece biri ağırlık egzersizi yapıyorsa, ağırlak kaldıran kadın, egzersiz yapmayan kadından daha küçük beden pantolon giyecektir. Aynı şekilde, ağırlık egzersizi yapan 60 kiloluk bir kadın, egzersiz yapmayan 50 kiloluk bir kadınla aynı beden giyebilir. Bunun nedeni: 1 kilo yağ kitlesi ve 1 kilo kas, aynı ağırlıkta olmasına rağmen, kas daha az yer kaplar. “Yağ kaybederseniz daha büyük kaslar elde edersiniz ve genel olarak daha fit olursunuz” diyor Mark Nutting.

4. Daha az yemek yemek için, daha fazla yiyin.

100 kalorilik aperitif çerez paketi almak erdemli bir davranışmış gibi görünebilir, fakat sizi sağlam bir şeyler yemenizden daha aç bırakması daha olasıdır diyor Amy Goodson. “Az miktarda karbonhidrat tüketmek, kan şekerinizi yükseltmekten başka bir şey yapmaz ve sizin daha fazla karbonhidrat istemenizi sağlar.”

5. Yorgun olduğunuzda enerji içecekleri tüketmeyin.

Enerji içecekleri kahve yerine beş kat daha fazla kafein içerir, ancak sağladıkları güçlülük kısa sürer ve sinirlilik, sinirlilik ve hızlı kalp atışı gibi nahoş yan etkilere neden olur. Artı olarak, enerji içeceği genellikle yüksek düzeyde taurin, merkezi sinir sistemi uyarıcısı ve her bir kutu başına 50 gram şeker içerir (bu 13 çay kaşığı değere eşittir!).

6. Serinlemek için sıcak bir içecek için.
Buğulanmış bir yaz sabahında sizi hangisi daha hızlı soğutur: buzlu kahve mi, sıcak mı? Yakın zamandaki iki araştırma, bazı kültürlerde, Hindistan’da olduğu gibi, sıcak havalarda sıcak çay içmenin standart bir şey olduğu söylüyor. Sıcak bir içecek yudumladığınızda vücudunuz sıcaklıktaki değişimi algılar ve ter üretiminizi arttırır. Daha sonra, ter cildinizden buharlaştıkça, doğal olarak soğursunuz.

7.Yorgun olduğunuzda egzersiz yapın.

Uzun, yorucu bir iş gününden sonra, egzersiz yapmak istediğiniz en son şey gibi gelebilir, fakat terlemeniz aslında sizi enerjilendirecektir. Bir çalışmaya göre, depresyon ve düşük mod ile yorgunluk 30 dakikalık ılımlı bir yoğunlukta yapılan egzersiz oturumundan sonra düzeliyor.

8. İlişkinizi geliştirmek için birlikte daha az zaman harcayın.

Nefes bile almadan bir sosyal etkinlikten diğerine geçmek, ilişkilerinizin kalitesini feda edebilir. Yalnız başınıza zaman harcamak, dürtüsel davranmak yerine düşüncelerinizi işleme imkanı tanır ve sonuç olarak kendinizi daha iyi tanımanıza izin verirsiniz, diyor Elizabeth Lombardo.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir